Ježiško a modré z neba

Autor: Gabriela Mlsnová | 24.2.2012 o 19:45 | (upravené 24.2.2012 o 20:32) Karma článku: 6,71 | Prečítané:  1140x

Na úvod za hrsť sarkazmu - toľké Vianoce pokope sme si v čase krízy ani nezaslúžili. Po kresťanských a pravoslávnych sme sa 16. februára 2012 dočkali aj Vianoc športových. Ministrovi školstva Jurzycovi, ktorý v tento deň požehnal novú reformu financovania športu, sa podarilo ďalšie kúzlo. Objednal Vianoce so všetkou parádou, aj s bohatou snehovou perinou. Takéto konexie „tam hore“ možno  ministrovi len závidieť, no hotový Ježiško.

Kým na  ozajstné Vianoce sa každý rok tešíme všetci, na tie športové sa mädlili ruky len vyvolení. Ostatní sa postavili na zadné, lebo šípili, čím ich Ježiško prekvapí.

Finančný koláč pre šport na rok 2012 ministrovi vymiesila jeho expertná skupina. Z trúby ho potichučky vytiahol v ostatnú chvíľu,  aby nebolo kedy reptať. Predtým zasa nemali záujem experti, aby ktokoľvek do prípravy, kvality, receptu či krájania koláča mudroval. Ktokoľvek znamená každý - vrátane Slovenského olympijského výboru, Konfederácie športových zväzov, športovcov, odborníkov... Teda ľudí, čo šport ťahali dlhé roky. Mandát na realizáciu športovej a tým aj finančnej reformy mali len oni. Experti.

Po páde vlády prituhlo, tempo zrýchlil termín predčasných volieb. A stalo sa to, že návrh reformy celého športu - v komplexnej podobe som ju nikde nenašla - predbehol paradoxne finančný model (!?). Sedliacky rozum hovorí tak, že najprv ukáž, čo si urobil, potom zjednáme cenu. Zväzy dostali štyri dni na pripomienky a reakcie. Osem najspokojnejších zväzov hneď pochválilo systém financovania na tlačovke, šesťdesiat hromžilo. Nevie sa, či sa ich pripomienky do návrhu dostali, no 16. februára bola reforma financovania spustená.

Kam a prečo mal pán minister tak naponáhlo? Lebo voľby? Lebo po nich by sa ľahko mohlo stať, že vláda nová by financie do jednotlivých športov prerozdelila spravodlivejšie? Lebo by sa na prvých priečkach finančného rebríčka možno neumiestnili futbalisti, cyklisti, vodáci, tenisti..? Aká je to zhoda náhod, že súčasnú expertnú skupinu tvoria ľudia, ktorí sa motajú práve okolo menovaných športov. Po 10. marci 2012 by možno došlo k rovnakej situácii ako v roku 2005, keď bola reforma športu pod názvom Viktoria 1 zhodená zo stola. Viete, kto bol vtedy pod ňou podpísaný? Traja členovia súčasného expertného tímu plus pán Eugen Jurzyca, vtedy ešte pôsobiaci v INEKO.  Aktuálna reforma športu je vraj vernou dvojičkou Viktorie, hoci o sedem rokov mladšou.

Ešte viac ma štve, že o slovenskom športe rozhodujú piati ľudia. Smrdí to centralizáciou, aroganciou, uzurpovaním si moci – či nebodaj poslušným poklonkovaním sa ešte mocnejším. Napríklad Slovenský olympijský výbor - strechu športov, odstavili od všetkého. Kompetencií, rozhodovania, komunikácie... Čudujem sa tomu o to viac, lebo som započula, že práve jeden z členov expertnej skupiny sa má uchádzať v najbližších voľbách o miesto prezidenta SOV. Ako som kúpila, tak predávam.

Aktuálny stav? Chaos, volebný guláš a nedôvera. Reforma rozdelila športové zväzy, lebo berie úspešným a už len nastavenými kritériami hodnotenia je nespravodlivá, nedôveryhodná a účelová. Zlá. To experti počuť nechcú.

Ale späť k tým Vianociam. Rok 2012 je olympijský, londýnsky a všetky športové zväzy majú v týchto dňoch na účtoch dotácie od ministerstva na celý rok. Predtým ich dostávali po troche, po dvanástnikoch. Menej už tlieskam tomu, že v športovej kase neostane nič, pretože aj zbytok z tých 30 miliónov eur bude prerozdelených na základe výzvy, ktorej deadline je do 16. marca. Dovtedy bude nová vláda sotva vymenovaná, všakže.

Osobne mi je smutno hlavne z toho, že pán minister Jurzyca podľahol predvolebnému sebaklamu. Pomýlil si však úlohu Ježiška s moderným Jánošíkom, ktorý úspešným berie a populárnym dáva. Z peňazí nás všetkých, zo spoločného. Ani sa neunúva vypočuť si to naše brblanie.

Vraj politici nasľubujú pred voľbami aj modré z neba a tri dni po nich na nás kašlú. Musím túto múdrosť poopraviť. Minister školstva taký nie je, kašle na nás už tri týždne pred voľbami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?